Kırçın Yaylası

Kırçın Yaylası

Başkent Bişkek’in 240 km doğusunda ve Issık Göl’ün kuzey kıyısında yer alan Çolpan Ata veya Çolpon Ata, popüler bir turizm kentidir. Burada 2018 yıllında 3. Dünya Göçebe Oyunları yapıldı. Hatta bu oyunun açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’da katıldı. Daha sonra buradaki Kırçın Yaylası’nda kurulan Etno Şehir’i ziyaret etti.

Tanrı Dağı’ndaki ladin ağaçlarıyla çevrili Kırçın Yaylası; gerek bakir doğası, gerek manzarası ve gerekse havası insanları kendine hayran bırakmaktadır. Her yıl burada yaşayan Türkler, hayvanlarını otlatmak ve çadır kurmak amacıyla bu yaylaya akın ederler. Burada düzenlenen  Etno Festivali ile çok renkli gösterilere sahne oldu. 2. Dünya Göçebe Oyunları’nın bir ayağı olan  Etno Festivali, bu yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistte ev sahipliği yaptı.Burada açılan Etno Pazarında  yerel ve yabancı ülkelerden gelen yüzlerce satıcı eşyalarını sergilenmektedir.

Kırçın Yaylası, Kırgızistan’ın Tanrı Dağları’nın eteklerinde yer alan bir konaklama alanıdır. Buraya ulaşmak için ilk önce ülkemizden başkent Bişkek’e uçmanız gerekir. Başkentten ise kara yolu ile Kırçın Yaylasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Muhteşem Kırgızistan

Mail listimize abone olarak bizden son haberleri anında takip edebilirsiniz.